Co zabrać w pierwszą trasę busem? Poradnik dla kierowcy

Co zabrać w pierwszą trasę busem? Poradnik kierowcy

Zanim kierowca busa wyruszy pierwszy raz w trasę zadaje sobie mnóstwo pytań. Przygotowaliśmy  krótki i subiektywny poradnik. Swoimi doświadczeniami dzieli się z nami Jola Ratajczak, doświadczony kierowca. Oto krótki poradnik, o tym co zabrać w pierwszą trasę busem, by zapewnić sobie maksymalny komfort.

Każdy kierowca, bez względu na bagaż życiowych doświadczeń, musi codziennie wykonywać szereg rutynowych czynności. Kabina sypialna na trasie, w trakcie dwu- a bywa, że trzytygodniowej podróży, doskonale spełni swoją rolę – pomaga zregenerować siły. Po załadunku lub rozładunku przychodzi jednak czas na posiłek, odpoczynek, relaks.

Życie kierowcy popularnej „międzynarodówki” toczy się więc na parkingach i postojach. Nie zawsze jest to pobyt komfortowy. O czym należy pamiętać wybierając się pierwszy raz w trasę busem? Swoim doświadczeniem dzieli się Jola Ratajczak, kierowca z wieloletnim stażem, przemierzająca trasy krajowe i międzynarodowe.

Zdaniem autorki, zwykle 2-3 zrealizowane trasy wystarczą, by kierowca wiedział co spakować. By zbudował sobie bazę rzeczy niezbędnych i przekonał się co jest konieczne. Zanim ruszymy w pierwszą trasę busem, pojawia się szeroki wachlarz rozmaitych pytań:

  • Ile rzeczy zabrać ze sobą?
  • Jak przygotować się na kilkudniowy wyjazd?
  • Ile potrzebuje pieniędzy na każdy dzień?
  • W jaki sposób będę przygotowywał swoje posiłki?
  • Czy potrzebuje butle z gazem? Jeśli tak, to jak dużą?

Jola Ratajczak: Jestem kobietą, więc niejeden kierowca napotkany na Europie zastanawia się, jak organizuje sobie taki wyjazd. Często spotykam się z takimi pytaniami będąc tyle kilometrów  od domu… Zdarza się, że kierowcy zaglądają mi do auta. Najczęstszą reakcja jest: “O Boże, ile Ty tu tego masz”. W zasadzie nigdy nie wiadomo, co się wydarzy i czego będę potrzebować i komu trzeba będzie pomóc.

Jak podkreśla, różnica miedzy tym, co zabierze kierowca ruszający w swoją pierwszą trasę, a tym co zapakuje kierowca z doświadczeniem – jest ogromna.

Co zabrać w pierwszą trasę busem

1. Torba na ubrania (ja zawsze mam dwie. Znajdzie się w nich wszystko, nawet bardziej elegancki strój, gdy zechcemy wyjść gdzieś na miasto).
Rada: Pakując taka torbę pamiętajmy, że pracujemy często w zmiennych warunkach. W poniedziałek jesteśmy w zimnej, deszczowej Anglii, gdzie potrzebna jest kurtka, a w środę możemy wylądować w słonecznej i cieplej Hiszpanii, gdzie koszulka z krótkich rękawem lub polo, szorty czy krótkie spodenki przydadzą się w sam raz.
2. Klapki pod prysznic – warto pamiętać, że w trasie chcąc o siebie zadbać , jesteśmy zmuszeni do korzystania z publicznych pryszniców – gdzieś na firmie lub, po prostu, na stacjach benzynowych – gdzie codziennie przewijają się tysiące kierowców.Warto dbać o higienę na trasie.
3. Ręczniki (2-3 sztuki) , żel do kąpieli.
4. Naczynia ( garnek większy i mniejszy, talerz, kubek, patelnia do, jakże często robionej na parkingach, jajecznicy lub do przygotowania normalnego obiadu).
5. Przyprawy – sól pieprz, przyprawy do mięs, zależy jakie kto lubi menu i jakie ma upodobania kulinarne.
6. Mini apteczka. Zabierzmy ze sobą własna apteczkę, zaopatrzone w podstawowe leki (np. przeciwbólowe, żołądkowe, antygrypowe, przeciwalergiczne itp.), plastry.
7. Baniak na wodę (często podwieszany pod zabudową). Woda ta nadaje się do mycia naczyń lub rąk. Osobiście polecam (i sama korzystam) zaopatrzyć się w dodatkowy baniak 20-litrowy na wodę z której zrobimy kawę, herbatę.
Rada: dziś w sieci można kupić mobilne worki 20 litrowe, które podwieszane posłużą nam za prysznic. W ciepłe i gorące dni woda nagrzewa się od promieni słonecznych.
8. Butla z gazem – Na rynku odnajdziemy szeroką ofertę (od 0,5 kg do 3 kg). Palnik to kwestia indywidualna. W moim aucie znajduje się dodatkowa kuchenka turystyczna na naboje.
Rada: butle powyżej 3 kg traktowane jest jako materiał niebezpieczny
9. Koc, spiwór, poduszka – po przebytej trasie kierowca marzy o odpoczynku, by zregenerować siły. To jaki ekwipunek zabierzemy, zależy od naszych preferencji. Każdy zabiera to, co dla niego jest wygodne.
10. Worki foliowe z tasiemką. Po każdy posiłku należy po sobie posprzątać. Tak zbieram odpady, które wyrzucam na parkingach do koszy i kubłów. Dostęp do pojemników na trasie jest ogromny. Nie zostawiajmy śmieci po sobie.

11. Wyposażenie dodatkowe auta, takiej jak kask (tak Panie i Panowie) kamizelkę i buty ochronne, które są wymogiem w większości firm.
12. Zestaw narzędzi– pasy zabezpieczające towar, narożniki, żarówki, klucze podstawowe, ładowarka do telefonu np. ładująca z gniazda zapalniczki.
13. CB radio – nawigacja, atlas samochodowy, mapa papierowa Europy , czyli te narzędzia, które ułatwią nam podróżowanie na trasie i lokalizowanie punktów rozładunku/załadunku.
14. Dokumenty – dowód osobisty lub paszport, dokumenty od auta, ubezpieczenie. Trzymajmy je w bezpiecznym miejscu, np. w saszetce.
15. Pieniądze. Jaka waluta najlepsza? Najlepiej Euro.  Ale najbardziej komfortowym rozwiązaniem będzie korzystanie z  karty płatniczej w sklepach, marketach. Ograniczy nam konieczność zabierania waluty kraju, w którym nie zapłacimy Euro.

Rada: warto sprawdzić, czy, a jeśli tak to ile, nasz bank pobiera prowizję za wypłacania gotówki z bankomatu.
16. Laptop , tablet , pendrive z muzyką lub filmami, czyli to, co pozwoli nam się zrelaksować po pracy, względnie w oczekiwaniu na rozładunek/załadunek. Kierowca to też człowiek.

Co zabrać w pierwszą trasę busem? Podsumowanie

Drodzy kierowcy,  to my organizujemy miejsce w naszych małych domkach na kółkach. Zagospodarowanie powierzchni w kabinie pozwala nam na zabranie nam wszystkiego, co może się przydać. Znajdzie się tez miejsce na maskotkę.

Szykujcie się zatem w trasę… A jeśli czegoś zapomnicie – nie bójcie się zapytać, poprosić innych kierowców (nie tylko krajanów) o pomoc. To mocno zorganizowana społeczność.

Życzę Wam szerokiej drogi i szczęśliwych powrotów do rodzin.
Jola Ratajczak

Dziękujemy autorce za udostępnienie zdjęć z archiwum prywatnego.

Autor: Łukasz Dybalski