Mobilny cytobus, czyli onkologia bliżej ludzi
Gabinet lekarski oparty o zabudowę LAMBox to pierwsza tego typu adaptacja nadwozia w Polsce do 3,5 t DMC. Mobilny pojazd swoją premierę miał 1 marca 2018 r. Jak prezentuje się jego wnętrze?
Zbudowany w słusznej sprawie
Od takiej recenzji moglibyśmy rozpocząć opis naszej nieszablonowej realizacji. Pomysł na wykonanie pojazdu zrodził się w umysłach lekarzy i przedstawicieli Swiętokrzyskiego Centrum Onkologii, którzy zaangażowali nas do realizacji swojego projektu.
Wykorzystując możliwości i walory użytkowe zabudowy LAMBox nasi konstruktorzy zaprojektowali mobilny cytobus. To ni mniej, ni więcej, tylko gabinet ginekologiczny zdolny dojechać w niemal każde miejsce i o każdej porze. W konstrukcji mobilnego gabinetu wykorzystano podwozie Peugeot Boxer z silnikiem o mocy 130 KM.
Celem projektu realizowanego przez kielecki ośrodek, którego jednym z narzędzi to cytobus, jest wsparcie profilaktyki raka szyjki macicy w regionie świętokrzyskim. W wnętrzu pojazdu prowadzone są badania wraz w pobraniem materiałów diagnostycznych. Warto więc podkreślić, że pojazd w takiej konfiguracji i wyposażeniu spełnia wszelkie wymogi sanitarne jakie stawiane są gabinetom lekarskim.
Atrybuty zewnętrzne
Na początek przyjrzyjmy się poszyciu LAMBoxa. Założeniem przy wdrażaniu oczekiwanych rozwiązań było maksymalizowanie komfortu pacjenta oraz zadbanie o ergonomię. Znalazło to przełożenie w zewnętrznych atrybutach nadwozia.
Tuż pod bocznymi drzwiami wejściowymi zainstalowano elektrycznie wysuwany stopień. Wyżej pojawiła się markiza przeciwsłoneczna.
Naturalne doświetlenie do wnętrza dociera przez trzy okna – jedno boczne i dwa dachowe (uchylne). W suficie umieszczono dwie lampy LED.
Za właściwą temperaturę wnętrza odpowiada klimatyzator oraz ogrzewanie postojowe, którego programator umieszczono tuż przy głównym wejściu.
Wyposażenie wnętrza – mobilny gabinet ginekologiczny
Surowe wymagania stawiane tego typu realizacjom określiły wyposażenie wnętrza. W centralnym miejscu zwraca uwagę fotel ginekologiczny.
Aby sprawnie realizować bieżące zadania zamontowano biurko, szafki na dokumentację medyczną, ruchome krzesła.
Naprzeciw drzwi wydzielono miejsce na toaletę z bieżącą wodą. Tutaj pacjentki mogą przygotować się do badania.
Podsumowanie – jedyny taki pojazd w Polsce
Mobilny cytobus jest pierwszym takim pojazdem w Polsce, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 t DMC. Jego relatywnie niewielkie gabaryty sprawiają, że jest bardziej mobilny niż tradycyjne cytomammobusy, czyli naczepy lub pojazdy o wysokim tonażu. Co więcej, do kierowania tym pojazdem wystarczy prawo jazdy kat. B. Dzięki czemu kierowcą może być lekarz prowadzący badanie. Cały pojazd wraz z wyposażeniem kosztował 280 tys. zł.
Nie powodu mówi się, że inwestycja w zdrowie jest najlepszą inwestycją. Dlatego jesteśmy dumni, że mogliśmy wesprzeć naszymi rozwiązaniami projekt, którego celem są badania profilaktyczne wśród kobiet.
Cytobus w “Pytaniu na śniadanie”
8 marca, w Dniu Kobiet, na antenie TVP2 w porannym programie zaprezentowano cytobus. Wnętrze mobilnego gabinetu prezentuje dr n. med. Leszek Smorąg, ginekolog, położnik. Zachęcamy do obejrzenia materiału. Wystarczy kliknąć w banner poniżej. Właściwy materiał rozpoczyna się od 1:35 min.

Dowiedz się więcej: Gazeta Lekarska – Cytobus za 280 tys. zł, czyli z profilaktyką pod strzechy
Cytobus w Onet.pl: Pierwszy w Polsce cytobus trafił do ŚCO
Autor: Łukasz Dybalski