Jak zmniejszyć spalanie? 8 prostych i skutecznych kroków!

Jak zmniejszyć spalanie? 8 skutecznych i uniwersalnych kroków

Wyjeżdżamy na długi weekend, urlop lub w daleką trasę. Bak paliwa tankujemy do pełna. Wprawdzie ceny paliw w Polsce należą do jednych najniższych w Europie, to już poza granicami naszego kraju – niekoniecznie. Użytkowanie auta nie polega więc na jego “zajeżdżaniu”, a racjonalnej i ekonomicznej jeździe. To inwestycja, która się zwraca – nam i środowisku naturalnemu. Jak zmniejszyć spalanie? Podpowiadamy w naszym tekście.

Jak zmniejszyć spalanie?

To prawda, że każdy kierowca ma swój własny, indywidualny styl jazdy. Dla wielu auto to podstawowe narzędzie pracy. Jednak często okazuje się, że nieświadomie popełniamy podstawowe błędy, które podnoszą zużycie paliwa. Kto lubi wydawać więcej pieniędzy na paliwo? W Polsce ceny paliw są wciąż wysokie w stosunku do przeciętnych zarobków. Okazuje się jednak, że obniżenie spalania jest realnie możliwe bez konieczności kupna nowego pojazdu i dużego zaangażowania. Nowoczesne technologie w połączeniu z ekonomiczną jazdą, dobrymi nawykami dają oszczędności na wysokim poziomie. Poznaj 8 skutecznych i uniwersalnych kroków. Poznasz odpowiedź na pytanie: jak zmniejszyć spalanie.

1. Bądź ECO – to bardzo proste

Eco driving od 2015 r. jest integralnym punktem egzaminu na prawo jazdy. Jedź płynnie, unikaj gwałtownego hamowania i przyspieszania. Hamuj silnikiem, redukując bieg na niższy, przy dojeżdżaniu do świateł lub zjeżdżaniu na pochyleniu. Przy rozpędzaniu, staraj się wrzucać wyższy bieg przy możliwie najniższych obrotach i wyłączaj silnik podczas postojów dłuższych niż 10 sekund (w przypadku starszych pojazdów – 20 sekund). Ekonomiczne prowadzenie samochodu może przyczynić się do obniżenia wydatków na paliwo nawet o 35%.

2. Sprawdzaj ciśnienie powietrza w oponach


Ryzyko i koszty złego ciśnienia możemy liczyć nie tylko w złotówkach czy euro (będąc w trasie). Ma to ogromny wpływ na nasze bezpieczeństwo. Gdy ciśnienie spada poniżej normy, opona zaczyna się uginać w niewłaściwym miejscu. Wzrasta opór toczenia, a opona silnie się nagrzewa. Szybciej się zużywa, co nie pozostaje bez wpływu na nasze bezpieczeństwo. Jak zmniejszyć spalanie? Kontroluj ciśnienie w oponach. Już minimalnie za niskie ciśnienie (o 0,2 bara) powoduje wzrost zużycia paliwa o ok. 1-2%, natomiast o 0,6 bara – o ok. 4% (wg niemieckiego Stowarzyszenia Nadzoru Technicznego GTU). Ze względów ekonomicznych, zaleca się pompowanie kół o 0,3 bara ponad normę (przy większych wartościach, można odczuć pogorszenie komfortu jazdy). Gdzie szukać takiej informacji? W przypadku aut ciężarowych informacje o maksymalnym dopuszczonym ciśnieniu odnajdziemy na oponie. Tabela ciśnienia w autach osobowych znajduje się tutaj.

3.Upewnij się, że posiadasz właściwe ogumienie

Podczas jazdy, opona ugina się pod wpływem ciężaru samochodu i dopasowuje do jezdni. Wymuszenie zmiany formy w czasie toczenia wywołuje opór. Im mniejszy opór toczenia opony, tym mniejsza ilość energii, potrzebnej do wykonania obrotu, a tym samym – mniejsza ilość zużytego paliwa. Wybieraj opony o zmniejszonych oporach toczenia. Efektywność paliwową opon sprawdzisz na etykiecie w skali od A do G, gdzie A oznacza najwyższą klasę oszczędności paliwa. Ponadto, należy wziąć pod uwagę profil opony – im niższy, tym mniejsze opory toczenia. Znaczenie ma również szerokość opony – 1 cm mniej to ok. 1,5% niższy opór aerodynamiczny. Opory toczenia odpowiadają za ok. 25% zużytego paliwa.

4Zadbaj o dobry stan techniczny pojazdu

Regularna wymiana oleju generuje oszczędności na poziomie ok. 3%, wymiana zużytych świec i filtru powietrza – nawet 10%.

5. Pozbądź się zbędnego ciężaru

Kierowca samochodu dostawczego powinien się zawsze upewnić, że przestrzeń ładunkową wypełnia wyłącznie towar do dostarczenia i niezbędny sprzęt. Dodatkowe, zbędne obciążenie zwiększa zużycie paliwa. Jeśli kierowca wybiera się w dłuższą trasę, powinien zabierać to, co niezbędne.

Może zainteresuje Cię także: Co zabrać w 1. trasę? Poradnik dla kierowcy… od doświadczonego kierowcy.

6. Korzystaj z urządzeń z umiarem

Klimatyzacja może zwiększyć spalanie nawet o 1l/100km. Nie należy jej włączać na pełną moc. Większemu spalaniu sprzyja także podgrzewanie foteli oraz inne funkcje, pobierające znaczne ilości prądu. W miarę możliwości, warto używać świateł do jazdy dziennej LED.

7. Szukaj alternatyw

Planując dłuższą podróż, unikaj tras o wzmożonym ruchu czy objętych robotami nawet, jeśli alternatywna droga okazuje się dłuższa. Pamiętaj też, że nierozgrzany silnik potrzebuje niemal 100% więcej paliwa, dlatego trasy kilkukilometrowe pokonuj samochodem możliwie rzadko.

8. Znajdź rozwiązanie na opanowanie oporów powietrza

Wachlarz rozwiązań, które oferują dziś technologie, pozwala zredukować opory powietrza w pojazdach każdej marki. Spojlery, owiewki boczne i zabudowy międzyosiowe to w minimalnym stopniu kwestia estetyki, a przede wszystkim znacząca redukcja oporu aerodynamicznego. Rozwiązania te prowadzą do obniżenia spalania o min. 5% (zabudowy) lub 10% (spojlery). W przypadku pojazdów dostawczych, można zastosować pełny pakiet aerodynamiczny.

W jego skład wchodzi (kliknij w nazwę, by poznać szczegóły):

  1. kabina sypialna
  2. podwyższenie dachu
  3. zabudowa międzyosiowa
  4. spojlery i owiewki boczne

Wskazane rozwiązania przyczynią się nie tylko do znaczącego obniżenia spalania, ale także do zwiększenia mocy silnika, poprawy bezpieczeństwa na drodze, wydłużenia żywotności pojazdu i ochrony środowiska.

Podsumowanie: Jak zmniejszyć spalanie?

Wymienione przez nas porady są uniwersalne, bo przydatne zarówno kierowcom aut osobowych, dostawczych i tych z kategorii powyżej 3,5 t DMC. Żaden specyfik dostępny na rynku, a dodawany do paliwa, nie będzie za nas redukował zużycie paliwa, jeśli to nie my sami, kierowcy, nie nabierzemy zdrowych nawyków. Podane przykłady powyżej, to tylko krótki, ale ważny wycinek z szerokiej palety działań nakierowanych na to, jak zmniejszyć zużycie paliwa.

Życzymy szerokiej drogi na co dzień.

 

Zobacz także: Kabiny sypialne – wyposażenie dodatkowe.
Nasza realizacja: Skrzynia z plandeką, kabiną sypialną i pióropuszem.
Warto posiadać: Blenda przeciwsłoneczna zwiększa bezpieczeństwo kierowcy.